Pazartesi, 10 Aralık 2018 / Yayınlanan Haberler

Günün sonunda ki huzur ve dinlenme alanımız olan evlerimiz bizler için oldukça önemli. Hepimiz evlerimizi kendi zevklerimize ve rahatımıza göre döşüyor ve dizayn ediyoruz. Ama bazı zamanlar bu konuda fazla başarılı olamayabiliyoruz. Bazı küçük evlerde bu dekorasyon olayı ise oldukça sıkıntılı olabiliyor. Sizler için evleri olduğundan daha geniş gösterecek ipucular araştırdık.

Duvarlarda Aydınlık Renkler

Dar olan evlerde eşya ve eşya yerleşimi kadar duvar renkleri de oldukça önemlidir. Küçük alana sahip evlerde koyu duvar rengi seçimi hem evi daha karanlık ve basık bir hava katacak hem de olduğundan daha dar gösterecektir. Daha havadar ve ferah bir alan için krem ve bej renkleri tercih etmenizde fayda var.

Açık Renk Mobilya

Açık renk mobilyalar renklerinin çabuk solmasından ve çabuk kirlenebilmelerinden ötürü az tercih edilen ürünlerdendir. Açık renk mobilyalar sayesinde evinizi olduğundan daha geniş ve aydınlık gösterebilirsiniz. Koyu renk mobilyalar boyutu bir yana ilk başta renginden ötürü dar salonunuzda basık bir görüntü yaratacaktır. Açık renk mobilya olarak bej, beyaz, krem, açık gri tonları tercih edilebilir.

Doğru Banyo Dekorasyonu İle Ferah Evler

Evin odaları kadar banyosu da özel ve kişisel bir alan olduğu için buranında olabildiğince ferah olması gerekmektedir. Banyoda kullanılan açık renk fayanslar sayesinde hem havadar bir görüntü yakalayabilir hem de dar banyolarda yaşanan karışık görüntünün önüne geçecektir.

Evi Ferah Göstermek İçin Halı Seçiminin Önemi

Dar alana sahip evinize açık renk ve asimetrik şekillere sahip bir halı ile dekore etmeniz evinizin daha ferah, şık ve geniş gözükmesini sağlayacaktır.

Perde Seçimi

Perde tasarımlarında ki en iyi ve mantıklı değişikliklerden biri olan stor perdeler evinizi basık gösteren eski tarz perdelerden kurtulmak için birebir çözüm.

Aydınlık Evlerde Obje Seçimi

Aynı modelden birkaç tane olan biblolar göz yanılması sayesinde evlerin daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır.

Pazartesi, 10 Aralık 2018 / Yayınlanan Haberler

Artık hemen hemen her yerleşim alanında küçük-büyük ölçekte bahçeli alanlar veya parklar mevcut. Bazı site yönetimleri bu bahçe ve park bakımlarını üstelenirken bazıları ise kendi haline bırakmaktadır. Kendi haline bırakılmış, bakımı yapılmayan park ve bahçelerde zaman içerisinde zararlı otlar yetişmekte ve kötü bir görüntü sergilemektedir.

Bahçenizi Bahara Hazırlayın

Özellikle bahar aylarında yapılması gereken bu hazırlık bahçenizin daha verimli ve güzel bir hale gelmesini sağlayacaktır. Kış ayları boyunca havasız ve soğuk kalan toprağı canlandırıp, havalandırmak ve gerekli olan takviyeleri sağlamamız gerekmektedir. Toprağınızı havalandırmak için bir çapa yardımıyla özenli bir şekilde çapalayın. Bu sayede altta kalan toprak parçaları da güneş ışığı ile buluşabilir ve havalanabilir. Aynı zamanda soğuk kış ayları boyunca nemden ve minerallerden yoksun kalan toprağınızı gübreleyerek bu soruna da çözüm bulabilirsiniz. Gübrelenen toprak çiçeklerinizin kurumasını önler ve uzun süre bitkileriniz besin ihtiyaçlarını topraktan karşılamış olur.

Bahçenize Bahara Uygun Yeni Çiçekler Ekin

Toprağınızı çapaladıktan sonra kış boyunca oluşmuş açıklık alanlar fark edebilirsiniz. Bu boşlukları güzel ve aperatif olan çimlerle doldurmanız mümkün. Dilerseniz çimleri tohum olarak ekebilir veya direkt olarak boşluklu alanlara yerleştirebilirsiniz.

Bahar ayını en güzel şekilde karşılamak istediğiniz bahçenize yakışacak harika çiçeklerden bazıları: Ortanca, Hercai Menekşe, Kadife Çiçeği ve Cam Güzeli’dir. Bu çiçekler etrafınızda huzur ve mutluluk hissi uyandırmak için birebir olacak. Aynı zamanda evinizin kapı kısmına yakın yerlerine: Melisa, Lavanta gibi güzel ve ferah kokulu çiçekler ekerek bu pozitiflik duygusunu ikiye katlayabilirsiniz.
Çiçekleri ekerken onların huylarını bilmeli ve güneş alan yeri iyi hesaplamanız gerekiyor. Bu sayede hem bahçeniz hem de çiçekleriniz için verim oldukça artacaktır. Mart ortaları, çiçek ekmek için en uygun zamandır. Bu zamanlarda çapalayacağınız toprağın verimi ikiye katlayabilirsiniz. Bu sayede çiçekleriniz toprağa daha çabuk tutunacaktır.

Pazartesi, 10 Aralık 2018 / Yayınlanan Haberler

İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri olan ev bizler için oldukça önemli. Yaşamımızı sürdürdüğümüz ve günün sonunda huzurlu bir vakit geçirmek için son durağımız olan evimizin bizi rahat ettirmesi oldukça önemli. Evinizi alırken dikkat etmeniz gereken kriterleri bilmek sizi sonra ki yaşantınız da bitmek bilmeyen tadilat işlerinden kurtaracak.

Brüt, Net Farkı Ve Depreme Dayanıklılık

Daire alırken dikkat edeceğimiz en önemli konu brüt alanın net alana oranı olmalıdır. Bu kritere dikkat ederek kullanmadığınız alanın değil kullanacağınız alanın parasını ödemiş olursunuz. Örnek vermek gerekirse; 100 metrekarelik bir daire alındığında, dairenin net alanı 50-60 metrekare değil, yaklaşık 80-85 metrekare olmalıdır. Yani brüt alanın oranı net alana oranla az olmalıdır.
Deprem dayanıklılık konusunda ise binanın deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilip edilmediğini kontrol edebilir ve bu alanda uzman birkaç kişiden bu kontrolleri yapmasını sağlayabilirsiniz.

Sıhhi Tesisat Ve Elektrik Tesisatları

Döşemeler ve sıvalar, elektrik bağlantıları, çamaşır-bulaşık gibi makinelere ait su borularının durumu, ışık durumları vb. yerleri iyice kontrol etmek gerekmektedir. Elektrik sistemlerinin ne gibi özelliklerinin olduğu, havalandırma sistemlerinin ve binanın kendine ait yangın alarmı gibi sistemlerinin ne durumda olduğunu öğrenmek ve kontrol ettirmek acil bir durumda hayatınızı kurtarabilir.

Kapılar, Pencereler, Çatılar Ve Bodrum Katları

Kapı ve pencere mekanizmaları düzgün bir biçimde çalışması, ısı ve ses yalıtımı uzman firmalar tarafınca yapılmış olmalıdır. Aynı zamanda pençelerin kolay silinir olabilmesi, evin iyi ışık alması gibi diğer unsurlarda evi daha rahat ve yaşanılabilir yapmaktadır. Binanın giriş kısmı da oldukça önemlidir. Bu kısmın güvenlik açısından açık veriyor olması bu eve büyük bir eksi kazandıracaktır.
Duvarlar, Tavanlar, Zeminler
Isı ve su yalıtımı iyi bir şekilde yapılmış apartmanlar da duvar veya zeminlerde çatlak, küflenme, kabarma gibi durumlar görülmez. Terasa sahip evlerde ise su giderlerin iyi bir şekilde yapılmış olması gerekmektedir.

TOP